Już 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształci się w prawo własności. Było już w blogu o ogólnych zasadach przekształcenia oraz o zaświadczeniu potwierdzającym przekształcenie. Dzisiaj czas na koszty.
Zapewne wiesz, że każdy użytkownik wieczysty (a także współużytkownik) ma obowiązek w terminie do 31 marca każdego roku uiszczać bez wezwania opłatę za użytkowanie wieczyste w ustalonej przez właściwy organ wysokości. Po 1 stycznia 2019 r. będziesz musiał płacić tzw. opłatę przekształceniową.
O obowiązku wnoszenia opłaty właściwy organ (zwykle starosta, wójt, burmistrz, prezydent miasta, zarząd powiatu albo województwa) poinformuje Cię w zaświadczeniu. Będzie tam także informacja o wysokości opłaty i okresie jej wnoszenia.
Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność – ile będziesz musiał płacić?
Zgodnie z art. 7 ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów wysokość opłaty jest równa wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywałaby w dniu przekształcenia.
Innymi słowy: będziesz rocznie płacić tyle ile płaciłbyś za użytkowanie wieczyste.
Jak długo będziesz płacić?
Przez okres 20 lat, licząc od dnia przekształcenia.
W jakim terminie musisz zapłacić?
Co do zasady za każdy rok z góry do dnia 31 marca. Wyjątkiem jest opłata za rok 2019, którą trzeba będzie zapłacić do 29 lutego 2020 roku. W rezultacie, jeśli nie zrobisz tego wcześniej, w 2020 roku zapłacisz dwa razy – do końca lutego za rok 2019 i do końca marca za rok 2020.
Czy jeśli sprzedasz nieruchomość nadal będziesz musiał płacić?
Nie. Po sprzedaży obowiązek przechodzi na kolejnego właściciela, poczynając od 1 stycznia roku następującego po roku sprzedaży.
Przykład? Proszę bardzo:
Teraz płacisz rocznie z tytułu użytkowania wieczystego 200 zł. Tyle samo (co do zasady) zapłacisz do 29 lutego 2020 r. i do 31 marca 2020 i przez kolejne 18 lat. Czyli łącznie: 2.400 zł. Jeśli jednak w 2025 roku sprzedasz nieruchomość, wówczas w 2026 roku opłatę zapłaci nabywca nieruchomości.
Pamiętaj, że opłatę przekształceniową możesz zapłacić jednorazowo w całości. Możesz także w każdej chwili spłacić kwotę pozostałą do zapłaty.
Możesz także w pewnych sytuacjach zapłacić mniej… ale o tym w kolejnym wpisie.
Natalia Klima-Piotrowska
adwokat
Photo by Pawel Czerwinski on Unsplash
***
Czym zarządza wspólnota mieszkaniowa, czyli kilka słów o nieruchomości wspólnej
Wspominałam już we wcześniejszych wpisach, że wspólnota mieszkaniowa zarządza nieruchomością wspólną. Myślę, że nadszedł czas by nieco więcej powiedzieć na jej temat.
Ustawa o własności lokali definiuje nieruchomość wspólną jako grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Proste, prawda [Czytaj dalej…]
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dzisiaj otrzymałam ciekawe pismo od Wójta pewnej gminy. W piśmie tym wójt tłumacząc, konieczność rozpatrzenia każdego przypadku indywidualnie pod względem możliwości przekształcania prawa uw w prawo własności, zobowiązuje wszystkich jego adresatów w tym mnie do „przedłożenia w terminie do 30 marca 2019 dokumentów potwierdzających, że oddana na moją rzecz nieruchomość jest gruntem zabudowanym na cele mieszkaniowe w rozumieniu art. 1 ust 2 nowej ustawy.
Pytam siebie, siebie samej, co ten Wójt wymyślił? Czy nie przesadził trochę ? Czy organ gminy mógł wystosować takie pismo ? Przecież posiada ewidencję nieruchomości w w swojej gestii i to On ma największy dostęp do danych.
Dodane zostało na końcu pisma, że zaświadczenia będą wydawane z urzędu tylko w stosunku do tych przypadków, w których zostaną wykazane przesłanki ustawowe.
Poproszę o rozjaśnienie tego przypadku.
Dziękuję, bardzo przydał mi się Pani wpis!