Żółta kartka, czyli o co chodzi z tym absolutorium.

Wspominałam we wcześniejszych wpisach że, podjęcie uchwały w przedmiocie udzielenia absolutorium zarządowi jest jednym z obowiązkowych punktów corocznego zebrania właścicieli lokali. Dziś chciałabym opowiedzieć Ci trochę na temat absolutorium, bo często zdarza mi się słyszeć pytania od zarządców i członków wspólnot po co ono w ogóle jest.

Myślę, że najłatwiej zdefiniować je jako ocenę pracy zarządu w minionym roku. Gdy członkowie wspólnoty są z niej zadowoleni, wówczas głosują za udzieleniem absolutorium. Inaczej mówiąc – akceptują działania i decyzje podejmowane przez zarząd. Jeśli jednak właściciele lokali mają zastrzeżenia do pracy zarządów, mogą pokazać mu przysłowiową żółtą kartkę głosując przeciwko udzieleniu absolutorium.

Zapytasz pewnie czy nieudzielenie absolutorium wywołuje automatycznie jakieś skutki dla zarządu. Otóż, co do zasady nie. Stąd trafne jest porównanie do żółtej kartki – to po prostu ostrzeżenie. Członkowie wspólnoty mówią: „nie podoba nam się to co robicie”. W szczególności brak absolutorium nie skutkuje odwołaniem zarządu. Do tego konieczna jest odrębna uchwała właścicieli, którzy mogą odwołać (a także zawiesić) zarząd w całości, jak i jego poszczególnych członków.

A co jeśli właściciele lokali mają zastrzeżenia tylko do niektórych członków zarządu? Czy mogą pokazać żółtą kartkę (czyli nie udzielić absolutorium) tylko tym niektórym? Ustawa o własności lokali mówi o udzieleniu absolutorium zarządu. Ale – jak na pewno pamiętasz – jej przepisy nie są bezwzględnie wiążące i można zawarte tam zasady modyfikować. Uważam, że nic nie stoi na przeszkodzie, by na zebraniu podejmować uchwały o udzieleniu absolutorium dla każdego członka zarządu z osobna. Jeśli porządek obrad tego nie przewiduje, można jeszcze przed zebraniem lub w trakcie złożyć wniosek o jego zmianę (więcej na ten temat znajdziesz tutaj).

Jeżeli więc, drogi właścicielu, jesteś zadowolony ze swojego zarządu, głosuj za absolutorium. Jeśli chciałbyś dać jego członkom do zrozumienia, że powinni bardziej się starać, głosuj przeciwko jego udzieleniu. A jeśli chcesz swój zarząd wymienić, wtedy musisz podjąć uchwałę o jego odwołaniu. Ale to już całkiem inna historia.

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

RKT 28 czerwca, 2017 o 19:42

Dzień dobry,

Pani Mecenas,

Czy członek wspólnoty mieszkaniowej będący jednocześnie członkiem jej zarządu może głosować za udzieleniem sobie absolutorium? Co w sytuacji, gdy jego udział w nieruchomości wspólnej wynosi np. 60 % (dominuje)? Czy wtedy udzielenie absolutorium w ogóle ma sens (wynik głosowania jest przesądzony)?

W prawie handlowym są pewne ograniczenia, np w przypadku sp. z o.o., o ile mi wiadomo.

Z poważaniem

RKT

Odpowiedz

Natalia Klima-Piotrowska 22 sierpnia, 2017 o 17:47

Szanowny Panie
Niestety ustawa o własności lokali nie przewiduje tu żadnych ograniczeń ani obostrzeń. W sytuacji, o której Pan pisze, wyłączenie właściciela większościowego od udziału w głosowaniu skutkowałoby zresztą brakiem absolutorium.
Tak jak pisałam we wpisie, który Pan skomentował, absolutorium we wspólnocie nie ma zbyt daleko idących skutków poza ostrzeżeniem dla zarządu. Jeśli jest właściciel większościowy, można spróbować go przegłosować, o ile są podstawy do głosowania 1 na 1 (na wniosek co najmniej 20% udziałów). Można także zaskarżyć taką uchwałę do sądu wykazując, że jest sprzeczna z zasadami prawidłowego zarządu (bo zarząd na absolutorium nie zasłużył).

Odpowiedz

Jakub 17 lutego, 2019 o 21:52

Dzień dobry,
Czy uchwały dot. absolutorium mają inną wagę niż inne uchwały wspólnoty? Tzn. czy absolutorium może zostać uchwalone w trakcie zebrania w którym uczestniczy np. 1/4 członków wspólnoty, a pozostałe uchwały (np. remontowe) pozostawia się do uzupełnienia w toku indywidualnego zbierania głosów?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Piotrowscy Spółka Partnerska Adwokatów Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Piotrowscy Spółka Partnerska Adwokatów z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@kancelariapiotrowscy.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: