Użytkowanie wieczyste – sztandar wyprowadzić

No i stało się. Albo raczej stanie się.

Po latach połowicznych rozwiązań 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształci się z mocy samego prawa w prawo własności nieruchomości.

Użytkowanie wieczyste

Użytkowanie wieczyste

Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów będzie miała do Ciebie zastosowanie jeśli:

  1. jesteś użytkownikiem lub współużytkownikiem wieczystym gruntu zabudowanego wyłącznie budynkami mieszkalnymi jednorodzinnym, i
  2. jesteś użytkownikiem lub współużytkownikiem wieczystym gruntu zabudowanego wyłącznie budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi, w którym co najmniej połowę lokali stanowią lokale mieszkalne
  3. jesteś użytkownikiem lub współużytkownikiem wieczystym gruntu zabudowanego wyłącznie budynkami wymienionymi w punktach 1 lub 2, wraz z budynkami gospodarczymi, garażami, innymi obiektami budowlanymi lub urządzeniami budowlanymi, umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.

Punkt 3, choć może się wydawać skomplikowany, jest bardzo ważny.

Na jego podstawie przekształceniu podlegają także te nieruchomości, na których oprócz budynków mieszkalnych są garaże czy inne obiekty, jak choćby kotłownia, i nie wymaga to żadnego dodatkowego postępowania.

Inaczej mówiąc – jeśli na nieruchomości są jakieś urządzenia czy obiekty niezbędne mieszkańcom, także one ulegną przekształceniu i staną się, podobnie jak budynki mieszkalne, częścią składową gruntu.

Przekształcenie z urzędu

Przekształcenie z mocy samego prawa oznacza, że nie musisz robić nic. No… prawie nic, bo musisz zapłacić. Ale poza tym wszystko dzieje się z urzędu:

  1. najpierw właściwy organ wydaje zaświadczenie potwierdzającej przekształcenie,
  2. a potem właściwy sąd dokonuje we właściwej księdze wieczystej z urzędu wpisu prawa własności oraz roszczenia o opłatę.

Ty dowiesz się, że te czynności zostały dokonane, z korespondencji, bo organ, który wydał zaświadczenie doręczy je na Twój adres wskazany w ewidencji gruntów i budynków. Na ten sam adres sąd wyśle Ci postanowienie o wpisie do księgi wieczystej.

Dlatego ważne jest, by był to ten adres, gdzie rzeczywiście odbierasz pocztę – najlepiej od razu sprawdź to w starostwie lub w Urzędzie Miasta (na prawach powiatu) i w razie potrzeby uaktualnij adres.

Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności kosztuje. Ale nie martw się. Bo opłata jest rozłożona na 20 lat, a kwota płacona co roku nie powinna co do zasady przekraczać wysokości ostatniej opłaty za użytkowanie wieczyste, którą płaciłeś w ostatnim roku.

Ustawa przewiduje także bonifikaty jeśli zdecydujesz się zapłacić szybciej. O tym jednak i o szczegółach całej procedury napiszę już za kilka dni, bo niniejszy post jest pierwszym z serii o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności.

Uważasz ten post za wartościowy, a może znasz kogoś, komu się przyda? Udostępnij go na swoim Facebooku!

Natalia Klima-Piotrowska
adwokat

Photo by Ján Jakub Naništa on Unsplash

***

Głosujemy

Jeśli w najbliższym czasie czeka Cię zebranie wspólnoty, zapewne chętnie przeczytasz o podejmowaniu uchwał właścicieli.

Pamiętaj przy tym, że co do zasady uchwały podejmują tylko członkowie dużych wspólnot [Czytaj dalej…]

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Karol 7 marca, 2022 o 23:52

Dziękuję za kolejny pożyteczny mi wpis 😉 pozdrawiam!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Piotrowscy Spółka Partnerska Adwokatów Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Piotrowscy Spółka Partnerska Adwokatów z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@kancelariapiotrowscy.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: