Czym jest wspólnota mieszkaniowa?

Pewnie nieraz słyszałeś o wspólnocie mieszkaniowej, może nawet jesteś jej członkiem. Ale co to właściwie jest?

Ustawa o własności lokali definiuje wspólnotę mieszkaniową jako ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości. Co to oznacza? Ano, że o wspólnocie mieszkaniowej mówimy wyłącznie wtedy, gdy mamy budynek (lub budynki usytuowane na jednej działce gruntowej), w którym znajdują się co najmniej dwa lokale, mieszkalne lub użytkowe, stanowiące odrębną własność. Z własnością tych lokali związany jest określony udział w nieruchomości wspólnej (czyli w działce gruntu oraz „zewnętrznych” względem lokalu części budynku, takich jak elewacja czy klatka schodowa), a ich właściciele – zgodnie z powołaną wyżej definicją – tworzą wspólnotę.

Istotną cechą wspólnoty mieszkaniowej jest to, że jako tzw. jednostka organizacyjna nie mającą osobowości prawnej posiada pewne określone ustawą o własności lokali uprawnienia, a mianowicie może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, a także pozywać i być pozwana.  Uprawnienia te mają na celu ułatwienie zarządzania nieruchomością wspólną, co jest szczególnie istotne w przypadku budynków wielomieszkaniowych.

O tym jak powstaje wspólnota mieszkaniowa i jak nią zarządzać opowiem Ci w kolejnych wpisach.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/wspolnotymaleiduze.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_184/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Piotrowscy Spółka Partnerska Adwokatów Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Piotrowscy Spółka Partnerska Adwokatów z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@kancelariapiotrowscy.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: