Brak większości w dużej wspólnocie mieszkaniowej

Pisałam już dość dużo o sporach w małych wspólnotach mieszkaniowych – Kodeks cywilny przewiduje kilka możliwości działania w zależności od sytuacji (więcej na ten temat przeczytasz tu, tu i tu). Dziś coś dla dużych wspólnot, przede wszystkim dla zarządu lub zarządcy, którego paraliżuje brak zgody większości właścicieli.

Być może jako zarządca lub członek zarządu wspólnoty znalazłeś się w sytuacji, w której wspólnota – z powodu braku większości – nie podjęła jakiejś istotnej uchwały, na przykład w sprawie wysokości zaliczek na pokrycie przewidywanych kosztów zarządu. Trudno w takim układzie sprawować prawidłowy zarząd, bo nie wiadomo czy i jakimi środkami na ten cel będziesz dysponować. Czy da się jakoś zmusić właścicieli do wywiązywania się z obowiązku partycypacji w kosztach zarządu (lub do podjęcia innej istotnej Twoim zdaniem decyzji)?

Tak! Możesz – jako zarządca lub zarząd wspólnoty – żądać rozstrzygnięcia przez sąd.

Podobnie jak w przypadku sporów w małych wspólnotach, musisz złożyć wniosek do sądu rejonowego właściwego dla miejsca położenia nieruchomości, którą zarządzasz. Opłata od takiego wniosku wynosi 100 zł, a dołączyć należy do niego m.in. odpis z księgi wieczystej nieruchomości wspólnej. We wniosku trzeba opisać czego żądasz – najczęściej będzie tu chodziło o uzyskanie zgody sądu na dokonanie konkretnej czynności. Jako że sąd orzeka mając na uwadze cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich właścicieli, musisz we wniosku opisać ten cel i wykazać, że czynność pozostaje w interesie członków wspólnoty i dlaczego.

Jeśli sąd wyda postanowienie, w którym wyrazi zgodę lub zaakceptuje zamierzoną czynność, możesz jej dokonać bez względu na stanowisko właścicieli. Prawomocne postanowienie jest wobec nich skuteczne, więc jeśli – wracając do naszego przykładu – nie chcieli zgodzić się na proponowane przez Ciebie zaliczki, możesz ich zmusić do zapłaty powołując się na rozstrzygnięcie sądu.

Pamiętaj, że ten instrument dotyczy wyłącznie spraw niezwykłych, czyli przekraczających zakres zwykłego zarządu, ponieważ w sprawach zwykłych zarząd lub zarządca decyduje samodzielnie. Jakie sprawy są “niezwykłe”? Przypomni Ci zapewne ten wpis.

Jeśli jesteś członkiem dużej wspólnoty niezadowolonym z podejmowanych przez zebranie uchwał, przeczytasz w moim blogu o zaskarżaniu takich uchwał. O innych możliwych sporach sądowych w dużych wspólnotach napiszę już wkrótce.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/wspolnotymaleiduze.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_184/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Piotrowscy Spółka Partnerska Adwokatów Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Piotrowscy Spółka Partnerska Adwokatów z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@kancelariapiotrowscy.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: