Licytacja, i co dalej? Cz. I

Jeśli czytujesz mojego bloga i borykasz się z uciążliwym sąsiadem (członkiem wspólnoty), to zapewne wiesz już co nieco o tym „Jak się pozbyć uciążliwego członka wspólnoty”. Dziś opowiem Ci więcej – dowiesz się co robić, gdy lokal takiego „wspaniałego” sąsiada został już zlicytowany, ale on nie chce się wyprowadzić.

Przypomnę Ci, że licytacja lokalu członka wspólnoty jest możliwa, gdy wspólnota zwróci się o upoważnienie do dokonania takiej czynności do sądu z uwagi na długotrwałe zaległości w regulowaniu należności na rzecz wspólnoty lub na rażąco naganne, uciążliwe dla innych zachowanie takiego członka wspólnoty (lub innych osób zajmujących jego lokal).

Załóżmy, że wspólnota uzyskała takie upoważnienie i przeprowadziła z sukcesem licytację mieszkania uciążliwego członka. Nowy właściciel zapewne będzie chciał się do lokalu wprowadzić albo go wynająć, czy też w inny sposób wykonywać swoje prawo własności. A tu „uciążliwy” ani myśli się wynieść!

Co możesz zrobić jeśli stałeś się właścicielem takiego lokalu, a jego dotychczasowy właściciel nadal go zajmuje?

Pozostaje Ci jedynie pozew o eksmisję. Wnosi się go do sądu rejonowego właściwego dla pozwanego (czyli byłego właściciela). Pamiętaj przy tym, że pozwać musisz wszystkich, którzy w lokalu mieszkają, bez względu na to czy byli właścicielami, czy ich członkami rodziny, czy najemcami.

Opłata od pozwu to 200 zł. Jak zwykle, przy każdej sprawie dotyczącej własności nieruchomości, do pozwu musisz dołączyć odpis z księgi wieczystej potwierdzający, że jesteś właścicielem, a pozwany już nie. W pozwie musisz też wyjaśnić, że pozwany utracił tytuł prawny do lokalu i nie chce go dobrowolnie opuścić.

Gdy sąd rozstrzygnie sprawę na Twoją korzyść, czyli orzeknie eksmisję, zaczyna się nowy rozdział – wykonanie wyroku. Ale to już temat na osobny wpis. A następnym razem opowiem Ci o tym, czy wspólnota może z ceny za lokal „potrącić” sobie kwotę zaległości w opłatach na jej rzecz, które były przyczyną licytacji lokalu.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/wspolnotymaleiduze.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_184/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Piotrowscy Spółka Partnerska Adwokatów Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Piotrowscy Spółka Partnerska Adwokatów z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@kancelariapiotrowscy.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: