Kara za ścięcie drzewa

Temat dzisiejszego wpisu może zainteresować każdego właściciela nieruchomości, a zatem i członków wspólnot mieszkaniowych. Nie wiem czy wiesz, ale żeby ściąć drzewo, musisz uzyskać na to zezwolenie także wtedy, gdy drzewo rośnie na Twoim podwórku. Jeśli zrobisz to bez takiego zezwolenia, grozi Ci kara.

UWAGA! Taka kara może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych!

Co więcej, zgodnie z obowiązującymi przepisami, taka kara jest wymierzana obligatoryjnie i nie ma możliwości miarkowania jej wysokości w zależności od sytuacji.

Wydawać by się mogło, że na własnej nieruchomości możesz wszystko. Wydawać by się mogło także, że jeśli na przykład drzewo jest chore, albo zagraża bezpieczeństwu ludzi, bo wskutek uderzenia pioruna jest częściowo złamane, wówczas nie tylko możesz, ale powinieneś je usunąć. I tu się mylisz… Jeśli zetniesz drzewo bez zezwolenia wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, zapłacisz karę, która może Cię zruinować. Bo Twoja sytuacja materialna i życiowa również nie ma wpływu na wysokość kary. Rozstrzyga o tym przepis ustawy o ochronie przyrody i basta.

Niesprawiedliwe, prawda?

Do takiego wniosku doszedł również Trybunał Konstytucyjny wskutek skarg ukaranych takimi karami. W wyroku z 1 lipca 2014r. (sygn. I SK 6/12) uznał, że przepisy ustawy o ochronie przyrody, które przewidują obowiązek nakładania kary pieniężnej za usunięcie bez wymaganego zezwolenia lub zniszczenia przez posiadacza nieruchomości drzewa lub krzewu, w sztywno określonej wysokości, bez względu na okoliczności tego czynu, są niezgodne z Konstytucją.

Trybunał nie sporządził jeszcze uzasadnienia wyroku, jednak z sentencji wynika, że zdaniem Trybunału te zakwestionowane przepisy naruszają regulacje konstytucyjne dotyczącej prawa ochrony własności oraz ochrony wolności każdego człowieka.

Co ciekawe, Trybunał dał ustawodawcy aż 18 miesięcy na zmianę tych niekonstytucyjnych przepisów, co oznacza, że do końca 2015r. będą one nadal obowiązywać. Myślę jednak, że organy nakładające kary za ścięcie drzewa na własnej posesji nie będą działać tak bezrefleksyjnie jak dotąd. Gdyby jednak taka kara została nałożona na Ciebie, pamiętaj o lipcowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Piotrowscy Spółka Partnerska Adwokatów Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Piotrowscy Spółka Partnerska Adwokatów z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@kancelariapiotrowscy.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: