Jak powstaje wspólnota mieszkaniowa

Może kiedyś zastanawiałeś się jak powstaje wspólnota mieszkaniowa. Czy potrzebna jest do tego jakaś umowa, czy np. trzeba iść do notariusza, albo może podjąć jakąś uchwałę?

Co do zasady, wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy samego prawa, czyli – mówiąc w uproszczeniu – automatycznie, z chwilą wyodrębnienia własności choćby jednego lokalu w budynku. Wystarczy zatem, że np. deweloper sprzeda pierwszemu klientowi mieszkanie w wybudowanym przez siebie bloku. Wówczas, po dopełnieniu formalności wieczystoksięgowych (o czym w kolejnych wpisach), nabywca mieszkania i deweloper stają się współwłaścicielami tzw. nieruchomości wspólnej, czyli gruntu, na którym usytuowany jest budynek, oraz „zewnętrznych” względem lokalu części budynku, takich jak ściany, klatka schodowa itp. Jednocześnie powstaje wspólnota mieszkaniowa, czyli jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, którą tworzy ogół właścicieli lokali wchodzących w skład określonej nieruchomości. W podanym powyżej przykładzie członkami wspólnoty mieszkaniowej będą zatem deweloper i właściciel nabytego od dewelopera mieszkania.

W kolejnym wpisie opowiem Ci jak zarządzać wspólnotą mieszkaniową i czy objęcie deregulacją licencjonowanych zarządców nieruchomości było dobrym pomysłem.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: