Profesjonalna obsługa (prawna) wspólnoty mieszkaniowej

Wydawać by się mogło, że każdy może poszukiwać pomocy u prawnika. Każdy, a więc także wspólnota mieszkaniowa, która – jak zapewne pamiętasz – jest tzw. ułomną osobą prawną. Okazuje się jednak, że niektórzy mają co do tego wątpliwości. Zdarzyło się tak w południowo-wschodniej Polsce, gdzie jedna z członkiń wspólnoty nie zgodziła się z uchwałą „w przedmiocie zakupu doradztwa prawnego dotyczącego funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych”. Uchwała zebrania właścicieli została zaskarżona i…

Sąd Okręgowy, a później także Sąd Apelacyjny, stwierdziły, że zlecenie stałej obsługi prawnej przez wspólnotę mieszkaniową zewnętrznemu podmiotowi jest dopuszczalne i nie narusza zasad prawidłowego zarządu nierucomością wspólną.

Oczywiście w Polsce nie obowiązuje system precedensów, więc nie możesz wprost powołać się na ten wyrok, jeśli pojawią się wątpliwości co do korzystania z profesjonalnej obsługi prawnej przez wspólnotę. Niewątpliwie jednak będzie on pomocnym argumentem, żeby przekonać wątpiącego. Wprawdzie w sprawie, w której orzekały sądy, wspólnota obejmowała sporo lokali znajdujących się w kilku budynkach wielomieszkaniowych położonych na jednej działce, i to samo w sobie mogło być generatorem problemów. Jednocześnie, jak na ironię, głównym ich źródełm była owa właścicielka, która uchwałę w sprawie stałej obsługi prawnej zaskarżyła do sądu.

Wyrok ten może się okazac przydatny także przy zlecaniu przez wspólnoty innych usług podmiotom zewnętrznym. Biorąc pod uwagę, że 1 stycznia 2014r. zderegulowano zawód zarządcy nieruchomości, współpraca przy zarządzaniu nieruchomością z podmiotami profesjonalnymi, takimi jak adwokaci, czy księgowi, może okazać się bardzo przydatna. I z całą pewnością, jeśli tylko cena za te usługi nie będzie „z kosmosu”, zlecenie ich zewnętrznym firmom nie będzie sprzeczne z zasadami prawidłowej gospodarki nieruchomością wspólną.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/wspolnotymaleiduze.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_184/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Piotrowscy Spółka Partnerska Adwokatów Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Piotrowscy Spółka Partnerska Adwokatów z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@kancelariapiotrowscy.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: