Pytania o pełnomocnika

Często, bardzo często w pytaniach czytelników bloga i klientów Kancelarii pojawiają się pytania dotyczące pełnomocnika członka wspólnoty i udzielania pełnomocnictwa. Wybrałam kilka z nich by nieco przybliżyć Ci ten temat:

1. Pani Mecenas, czy na zebraniu właścicieli może zastąpić mnie pełnomocnik?

Oczywiście. Jedyną czynnością prawną wymagającą osobistego działania jest sporządzenie testamentu. Nawet małżeństwo możesz zawrzeć przez pełnomocnika 🙂

2. Co może taki pełnomocnik?

To zależy od tego, do czego go upoważnisz – jeśli chcesz by wziął udział w zebraniu i uczestniczył za Ciebie w głosowaniu, wówczas w treści pełnomocnictwa musisz to zaznaczyć. Ale uwaga! Jeżeli chcesz, by pełnomocnik głosował nad uchwałami w określony sposób, wówczas również musisz to zapisać w pełnomocnictwie. W przeciwnym wypadku pełnomocnik może głosować wedle swojego uznania.

3. Kto może być pełnomocnikiem?

Każdy, pod warunkiem, że ukończył 13 lat i nie został całkowicie ubezwłasnowolniony. UWAGA! Pełnomocnikiem może być  także osoba prawna (np. spółka z o.o., spółdzielnia, czy fundacja), ale wówczas w jej imieniu działa osoba fizyczna będąca organem tej osoby prawnej (zwykle zarząd).

4. Jak udzielić pełnomocnictwa?

Najlepiej na piśmie, bo po pierwsze w ten sposób pełnomocnik może udowodnić, że jest pełnomocnikiem, a po drugie łatwiej później ustalić do czego był umocowany (czyli co mógł robić, a czego nie). Są jednak pewne czynności, do których konieczne jest udzielenie pełnomocnictwo w innej formie niż pisemna, na przykład w formie aktu notarialnego. Jeśli na przykład zamierzasz zawrzeć z pozostałymi właścicielami umowę określającą zasady zarządu wspólnotą odmiennie niż ustawa o własności lokali albo powierzyć notarialnie zarząd określonemu podmiotowi, i chcesz by działał za Ciebie pełnomocnik, to i tak nie ominie Cię wizyta u notariusza – musisz udzielić pełnomocnictwa notarialnego do takiej czynności.

5. A jeśli nie mieszkam w lokalu i chcę by ktoś inny wykonywał za mnie wszystkie dotyczące go czynności – czy wystarczy, że upoważnię pełnomocnika do wszystkich czynności dotyczących lokalu?

To zależy. Takie pełnomocnictwo jest zwane ogólnym i upoważnia pełnomocnika do czynności zwykłego zarządu. Jeśli więc pełnomocnik miałby zastępować Cię na zebraniach i przy podejmowaniu uchwał, wówczas musiałbyś w pełnomocnictwie to zaznaczyć, bo przecież uchwały wspólnota podejmuje w sprawach niezwykłych (więcej o czynnościach zarządu zwykłego i niezwykłego przeczytasz tutaj).

6. Czy mogę odwołać pełnomocnictwo?

Co do zasady możesz to zrobić w każdym czasie, chyba że zrzekłeś się takiego prawa. Pamiętaj, by w takim przypadku zażądać od pełnomocnika zwrotu dokumentu pełnomocnictwa – dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie będzie wobec osób trzecich nadal występował jako Twój pełnomocnik.

Uwierz mi – pytań jest znacznie więcej, ale mnie samą najbardziej nurtuje temat pełnomocnika współwłaścicieli lokalu do głosowania jeden na jeden. To ciekawa konstrukcja wprowadzona ustawą z dnia 12 czerwca 2015 r. A jakie są jej praktyczne skutki? Dowiesz się już wkrótce.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Krzysztof 7 kwietnia, 2016 o 10:09

A jaka jest Pani opinia w kwestii udzielania przez pełnomocnika, pełnomocnictwa pełnomocnikowi zawodowemu do występowanie przed sądem. Mam tutaj na myśli sytuację w której mamy Pana A i Pana B (którzy nie są nawet prawnikami) oraz Pana C, który jest adwokatem. Czy Pan A może udzielić Panu B pełnomocnictwa do podpisania umowy/udzielenia w jego imieniu pełnomocnictwa procesowego Panu C (będącemu pełnomocnikiem zawodowym)? Zaznaczę, że oczywistym jest w tej sytuacji, że Pan B nie miał by możliwości reprezentowania przed sądem Pana A.

Odpowiedz

Natalia Klima-Piotrowska 7 kwietnia, 2016 o 10:27

Szanowny Panie,
Odpowiem po prawniczemu „to zależy” 🙂 od treści pełnomocnictwa.
Jeśli w treści pełnomocnictwa udzielonego Panu B przez Pana A jest umocowanie do udzielania pełnomocnictw procesowych, to nie ma przeszkód do jego udzielenia. Taką sytuację mamy na przykład w przypadku zarządców nieruchomości – właściciel lub wspólnota może w umowie z zarządcą udzielić mu upoważnienia do udzielania pełnomocnictw procesowych i takie pełnomocnictwo jest skuteczne.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Krzysztof 7 kwietnia, 2016 o 13:35

Pani Mecenas, dziękuję za odpowiedź. Ja również stoję na stanowisku, iż przy odpowiedniej konstrukcji pełnomocnictwa nie ma tutaj przeciwwskazań. Niemniej spotkałem się z różnymi opiniami pełnomocników profesjonalnych dotyczących tego zagadnienia. Chętnie doprecyzował bym tę kwestię i poznał Pani zdanie, już na przykładzie konkretnego stanu faktycznego. Niemniej w tej kwestii zgłoszę się za pomocą formularza kontaktowego z prośbą o wycenę opinii prawnej.

Odpowiedz

Natalia Klima-Piotrowska 7 kwietnia, 2016 o 16:12

Zapraszam 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Piotrowscy Spółka Partnerska Adwokatów Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Piotrowscy Spółka Partnerska Adwokatów z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@kancelariapiotrowscy.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: