Wspólnota mieszkaniowa mała i duża

Jak doskonale wiesz (bo przecież czytasz mojego bloga), wspólnota mieszkaniowa może być mała lub duża. Ale co to znaczy? O tym właśnie zamierzam Ci dziś opowiedzieć.

Ani ustawa o własności lokali, ani żaden inny akt prawny, nie zawierają definicji małej i dużej wspólnoty mieszkaniowej. Takie nazewnictwo znajduje jednak oparcie we wspomnianej ustawie, która różnicuje wspólnoty ze względu na liczbę lokali w budynku i od tego uzależnia sposób zarządzania wspólnotą mieszkaniową.

Jeśli lokali wyodrębnionych i niewyodrębnionych, należących nadal do dotychczasowego właściciela, jest więcej niż siedem, wówczas mamy tzw. małą wspólnotę. W takim przypadku do zarządu nieruchomością wspólną mają odpowiednie zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego o współwłasności.

Jak już się zapewne domyślasz, duża wspólnota mieszkaniowa to taka, w której lokali wyodrębnionych, wraz z lokalami niewyodrębnionymi, jest więcej niż siedem. W przypadku takiej dużej wspólnoty do zarządu nieruchomością wspólną stosuje się przepisy ustawy o własności lokali, która przede wszystkim nakłada na współwłaścicieli obowiązek powzięcia uchwały w sprawie wyboru jedno lub kilkuosobowego zarządu. Z kolei w małej wspólnocie powołanie zarządu nie jest obowiązkowe.

Ot, i cała różnica. To oczywiście uproszczenie, bo różny sposób zarządu wywołuje w praktyce szereg innych odrębności między małymi a dużymi wspólnotami. Jednak o szczegółach zarządzania małą i dużą wspólnotą mieszkaniową będę opowiadać Ci w kolejnych wpisach, bo to temat-rzeka.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Anna 3 września, 2016 o 15:55

Witam, mieszkam na osiedlu w ktorym jest 16 mieszkan. Na pierwszym spotkaniu z zarzadca zdecydowalismy sie na zadzadce zewnetrznego. Natomiast po czasie przelewania na jego konto zbyt duzej kwory nie otrzymujac nic w zamian w porozumieniu z reszta mieszkancow chceby zrezygnowac z tego typu zarzadzania i zalozyc duza wpolnote. Bardzo prosze o informacje jak to prawnie wyglada i jak możemy to zrobic?

Odpowiedz

Natalia Klima-Piotrowska 13 września, 2016 o 23:27

Szanowna Pani,
Informacje, których Pani oczekuje to w istocie obszerna porada prawna. Tego rodzaju porady są odpłatne. Jeśli jest Pani zainteresowana taką poradą, proszę o kontakt na adres mailowy: natalia.klima@adwokatura.pl
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł! Jednak jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie to musisz wiedzieć, że moja odpowiedź ma charakter odpłatny. W tym celu skontaktuj się ze mną, korzystając z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Piotrowscy Spółka Partnerska Adwokatów Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Piotrowscy Spółka Partnerska Adwokatów z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@kancelariapiotrowscy.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: